Історія

В далекому 1787 році тодішній власник міста Немирова граф Вінцентій Потоцький закладає ландшафтний парк площею 75 га. Дещо по тому новий власник Болеслав Потоцький поповнює парк рідкісними породами дерев та кущів, упорядковує його архітектуру.

З 1840 року Болеслав Потоцький будує в центрі парку палац, який в 1885 році був знесений, а в 1894 році нова власниця маєтку, онучка графа – княгиня Марія Григорівна Щербатова на його місці розпочала будівництво нового. Палац спроектовано чеським архітектором Іржі Стібралом, а побудовано  колегами архітектора Крамаржем та  Зімою. Будівництво завершилось в 1900 році, а окремі, незначні будівельні роботи, продовжувались до самої смерті княгині в 1920 році.

Після остаточного встановлення радянської влади у Немирові, постало питання про збереження розграбованого палацу княгині М.Г.Щербатової та  культурних цінностей, які ще залишались в ньому. Велику роботу в цьому питанні провів Густав Бриллінг – в минулому немирівчанин, випускник Немирівської гімназії, юрист, колекціонер предметів старовини та мистецтва, засновник та  перший директор Вінницького краєзнавчого музею. Це саме він на початку лютого 1921 року створив та очолив комісію Наркомосвіти з питань збереження ’’безхозного майна’’ (саме так охрестила палац радянська влада). Завдяки йому, частину художніх творів вдалося врятувати і зараз вони зберігаються в музеях Вінниці та Києва.

Згідно рішення комісії Наркомосвіти палац було віддано агрономічному училищу (західна частина палацу), там же було створено музей: решту палацу було віддано під народний театр, який дав перші вистави вже 24 лютого та 10 березня 1921 року.

У травні 1921 року, за декретом В.І.Леніна на базі маєтку княгині М.Г.Щербатової був створений перший в Україні санаторій для відпочинку жителів Подільської губернії. Варто зазначити, що в тогочасному Радянському Союзі існувало лише чотири подібних заклади. Новостворений санаторій мав всесоюзне значення і перебував у Республіканському підпорядкуванні.

В 1925 році у власності санаторію було 70 десятин присадибної землі, 32 десятини орної землі, 7 десятин ставків та 17 десятин соснового лісу. При  санаторії діяла дільнична поліклініка з шістьма кабінетами та консультацією  для вагітних жінок. За кожних шість тижнів санаторій обслуговував в середньому 150 чоловік дорослого населення та близько 70 дітей. За рік оздоровлювались 900-1000 чоловік.

Згодом санаторій був  перелаштований у будинок відпочинку «Авангард».    

З березня 1944 року в палаці розміщався військовий  шпиталь  із санаторним відділенням, який  очолював капітан Щукарєв. Після закриття шпиталю закладу було повернуто статус санаторію. З 1947 року – це знову будинок відпочинку, який проіснував до 1989 року, коли оздоровниця втретє стала санаторієм. Майже 40 років оздоровницю очолював та розбудовував Почесний громадянин міста Немирова – Михайло Наумович Мостовий.

Сьогодні ДП «Клінічний санаторій «Авангард» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» – це багатопрофільний лікувально-оздоровчий та реабілітаційний заклад цілорічного функціонування з надзвичайно багатими та добрими традиціями.